E-Ticaret

B2B Nedir?

B2B-nedir-eticaret

B2B Nedir?

İş dünyasında ticaretin bir türünü ifade eden B2B “Business-to-Business” teriminin kısaltılmış halidir. İşletmelerin diğer işletmelere ürünlerini ve hizmetlerini satmasını veya değiştirmesini ifade eder. Genel olarak özetlersek B2B iş modelinde işletmeler doğrudan tüketiciye ürün veya hizmetini satmak yerine başka bir işletmeye bu kalemleri sunarlar. B2B iş modelinde satıcılar ve alıcılar genellikle daha büyük işletmeler, şirketler ve kurumsal müşterilerdir. Bu ticarette işletmeler genellikle büyük hacimli ürün ve hizmetler üzerine çalışırlar. Özel gereksinimler veya sözleşmelere dayalı olarak uzun vadeli ilişkiler kurmaya yatkınlardır. Bir restorant zincirinin gıda tedariği için üretici bir firma ile anlaşması veya yazılım şirketinin işletmelerin ihtiyacına göre özel yazılım paket hizmeti vermesi B2B işletmeye örnektir. B2B iş türü işletmelerin ürün, hizmet, eleman gibi  her türlü ihtiyaçlarını kapsayabilir.

B2B İş Modelleri

b2b-ticaret   B2B iş türü 3 modelde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar yazılıma, ürüne ve hizmete dayalı B2B iş modelleridir. Yazımızın bu bölümünde üç sınıfın B2B iş modelinden nasıl yapıldığına dair detaylı sistem incelemesini yapacağız.

Toplu Tedarik

Toplu tedarik yani başka bir ifade ile toptan satış işletmelerin ürünleri büyük miktarlarda temin etmesidir. Bu ticaret modelinde işletmelere ya kendi ihtiyaçları için ya da daha küçük işletmeler için ürün temini yapılır. B2B iş modelinin bu türü ile işletmeler daha düşük birim maliyetlerinde ürün veya malzeme elde etme fırsatı yakalarlar. Toplu tedarik ile işletmeler verimlilik ve maliyet tasarrufu açısından fırsat sağlayabilirler.

Tedarik Zinciri Yönetimi

Tedarik zinciri yönetimi bir ürünün ham madde tedariğinden üretimine, lojistik sürecinden son müşteri teslimatına kadar akışının optimizasyonunu ifade eder. B2B iş modeli, tedarik zinciri yönetiminin merkezinde yer alır ve işletmelerin tüm zinciri daha verimli ve rekabetçi bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur.

Danışmanlık Hizmeti

B2B iş modeli sadece ürün tedariğinden ibaret değildir. Profesyonel anlamda hukuk, muhasebe, pazarlama gibi profesyonel hizmetler sunan firmalarda diğer işletmelere bu hizmetleri sunarak B2B iş modelinin bir türünü kullanır.

Abonelik Temelli Servisler

İşletmeler birçok hizmeti kendi bünyesinde sağlamak yerine hem daha kolay hem de daha ekonomik olması için diğer işletmelerden sağlayabilir. B2B iş modelinin bu türünde de yazılım, bulut sistemi veya güvenlik hizmetleri bir işletmeden başka bir işletmeye belirli abonelik karşısında sağlanır. Abonelik tabanlı hizmetler, işletmelere esneklik ve sürekli destek sağlayarak rekabet avantajı oluştururlar ve birçok sektörde yaygın olarak kullanılırlar.

Üretim ve Özelleştirme

Üreticiler bu model ile toplu bir şekilde diğer işletmelerin ihtiyacı olan ürünleri üretip özelleştirerek bu B2B iş modelinin bu türünde yer alır. Bu model ile daha az maliyetle işletmeler ürün talep edebilirler. Bizler de PrinWork olarak ülkemizin e-ihracat potansiyelini artırmak amacı ile bu iş modelini kolaylaştırarak üretici ve satıcıları tek bir noktada buluşturuyoruz. Böylece üreticiler ürünlerini global satıcılara sunabilirken, satıcılar ise güvenilir üretici ağı ile ürün tedarik talebinde bulunabilirler.

E-ticaret Altyapısı

İşletmelerin çevrimiçi satışlarını kolaylaştırmak için e-ticaret platformları; ödeme işlemi çözümleri ve lojistik hizmetleri sunarak dijital ticaretlerin daha kolay ve hızlı olmasını sağlarlar. B2B iş türünün bu modelinde, işletmeler müşterilerine çevrimiçi olarak ürün ve hizmet sunma yeteneği kazanır. Bu altyapılar ile e-ticaret dünyasında büyümelerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

B2B Açılımı

b2b-is-modeli “Business-to-Business” kelime grubunun kısaltması olan B2B ürün veya hizmetlerin işletmeler arasında alışverişini ifade eden bir ticari iş modelidir. B2B ticaret iş modeli işletmelerin verimlilik artırma, maliyet tasarrufu sağlama ve pazar genişletme amacı gibi birçok stratejik yaklaşıma hizmet eder. Bu da B2C iş modelinin temelini oluşturur.

B2B Örnekleri Nelerdir?

b2b-ticaret-modeli

Alibaba

Dünyaca ünlü alışveriş platformu e-ticarette B2B iş modelini en net şekilde gösteren bir platformdur. Burada işletmeler üreticilerden toptan alışveriş yaparak ürün ve malzeme tedariği yapabilirler. Böylece satıcılar toptan alışverişlerini internet üzerinden yaptıkları için hem zamandan tasarruf sağlayabilir hem de globalde birden fazla üreticiden fiyat teklifi alabilirler.

Linkedln

İş arayan kişilerin ve çalışan ihtiyacı olan işletmelerin ilk olarak baktıkları platformların başında gelen Linkledln B2B iş modelini temel alarak hizmet verir. Çünkü burada işletmelere gerekli hizmet Linkledln üzerinden sunulur.

Amazon Web Services (AWS)

Amazon’un bulut hizmet sağlaması ve işletmelere çeşitli bilişin kaynakları sunması amacı ile kurmuş olduğu servis ağıdır. Amazon Web Services B2B iş modeliyle işletmelere bulut bilişim altyapısını sunma, teknolojik gereksinimleri karşılama gibi birçok hizmet sağlar. AWS yapmış olduğu bu hizmet ile ölçeklenebilir ve güvenilir bilişim kaynaklarına erişimi kolaylaştırır.

Procter&Gamble (P&G)

P&G; B2B (işletmeler arası) iş modelini, temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri ve hane halkı ürünleri gibi ürünlerin toptan satışı üzerine odaklar. Diğer işletmelere bu ürünleri toplu olarak tedarik ederek, perakendecilere ve diğer işletmelere ürün sunar. Sen de e-ihracat, pazaryerleri, e-ticaret hakkında daha fazla içerik görmek istiyorsan PrinWork’ü takipte kal!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir