E-Ticaret

Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır?

10

İnternetin gelişmesi ile birçok insan online satış yaparak gelir elde etmeye başlamıştır. Bu insanlar arasında, dropshipping iş modelini benimseyenler sayısı oldukça fazladır. 

Dropshipping iş modeli, bir ürünü stoklamadan, müşteri siparişlerini doğrudan üretici veya tedarikçiye ileterek satış yapmayı içerir. Bu şekilde, işletme sahibi ürünlerin depolanması, paketlenmesi veya sevkiyatı gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmaz. Bunun yerine, siparişler doğrudan tedarikçiye iletilir ve tedarikçi, ürünleri müşterilere gönderir.

Bu iş modelinde işletme sahibi üretici ile alıcı arasında köprü görevi görür. Böylece e-ticaretini daha az iş kolundan sorumlu bir şekilde yürütebilir.

29 3Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping diğer iş modellerine göre daha az sermaye ve risk gerektirir, bundan dolayı e-ticaret yapmak isteyenler arasında oldukça popüler. Çünkü dropshipping yaparken ürün depolamaya veya stoklamaya gerek yoktur. Bununla birlikte dropshipping iş modelinin dezavantajları arasında tedarik zincirinde birçok kişinin yer alması,  kar marjının düşük olması ve lojistik problemlerin yaşanma ihtimalinin yüksek olması yer alabilir. Sana önerimiz, bu iş modeline başlamadan önce baştan sona iyi bir planlama yapmak, üretici ve tedarikçiden emin olarak yola çıkman olacaktır Peki, dropshipping nasıl yapılır? İşte adım adım dropshipping yapmanız için gerekenler:

Pazar Araştırması

 İlk adım, hangi niş veya ürünlerde yoğunlaşmak istediğini belirlemektir. Öncelikle internette satılabilecek fiziksel ürünlerin araştırmasını yapmalısın. Bunun analizini yaparken piyasa talebini ve rekabet düzeyini değerlendirerek doğru ürünleri seçmeye dikkat etmelisin. 

Tedarikçi Seçimi

Güvenilir ve uygun fiyatlı tedarikçiler bulmak önemlidir. Ürün kalitesi, sevkiyat süreleri ve müşteri hizmetleri gibi faktörleri göz önünde bulundurarak iş yönetimine en uygun tedarikçiyi bulmalısın. Birden fazla kategoride güvenilir üreticiler ile çalışmak istiyorsan sana önerimiz  PrinWork sistemi ile çalışman olacaktır.  PrinWork’de satıcı olmak sana sınırsız numune, alanında öncü üreticiler ile çalışma ve güvenilir bir ticaret ortamı sağlayacaktır. Bu şekilde dropshipping iş modeline sağlam adımlar ile başlayabilirsin.

27 2

E-ticaret Platformunu Seçin ve Online Mağazanızı Kurun

Ürünlerinizi ve tedarikçinizi seçtiniz. Şimdi sıra geldi online mağazanı kurmaya. Burada kendi online mağazanı Shopify, WooCommerce ve Magento gibi sistemler aracılığı ile kurabilirsin. Ayrıca pazar yerlerinde mağaza açarak müşteri bulmada zorlanmadan e-ihracatına başlayabilirsin. Print on Demand teknolojisinden faydalanarak özel tasarlanmış ürünler ile de dropshipping yapabilirsin ve bunun için Etys platformunu kullanabilirsin. Etsy dropshipping hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okuyabilirsin.


Ürünlerinizi Pazarlamaya Başlayın

Ürünlerinizin açıklamalarını ve görsellerinizi mağazınıza yerleştirdiniz. Şimdi sıra geldi ürünlerinizi pazarlamaya. Burada Google, sosyal medya, platform reklamlarını kullanabilirsiniz. Bunun yanında influencer pazarlaması ile daha fazla müşterinin dikkatini çekebilirsin.


Siparişleri yönetin

Bu süreçte siparişlerinizi iyi bir şekilde yönetmeniz gerekir. Çünkü dropshipping yaparken tedarik süresinin gecikmesi müşteri memnuniyetin olumsuz etkiler, mağaza puanlarınızın düşmesine neden olur. 


Müşteri Hizmeti Sağlayın

26 3

Müşterileriniz ile iletişiminizi her daim yüksek tutmalısın. Müşterilerinin istek ve taleplerine göre hareket etmeli ayrıca yaptıkları olumsuz yorumlara göre iş geliştirmeni yönlendirmelisin. Bunun yanında ürünler ile ilgili sorunlarda üreticin ile bunu paylaşıp geri bildirimleri etkili bir şekilde kullanabilirsin.

WhatsApp Image 2023 05 30 at 10.31.01

Dropshipping Yapacağın Siteler

Dropshipping siteleri, online mağazanızda satabileceğiniz ürünleri tedarik etmek için kullanabileceğiniz tedarikçilere erişim sağlayan platformlardır. İşte, popüler dropshipping sitelerinden bazıları:

AliExpress: Dünya çapında perakende satış yapılan popüler bir online alışveriş platformudur. Elektronikten giyime, ev eşyalarından güzellik ürünlerine kadar her kategoriden binlerce ürünü kolayca bulabilir ve sipariş verebilirsiniz.

DHgate: Küresel bir e-ticaret platformudur. Çin’de merkezi bulunan DHgate, kullanıcılara çeşitli ürünler sunar. Elektronik, giyim, ev dekorasyonu gibi birçok kategoride ürünleri bulabilirsiniz. Toptan alımlar için ideal bir kaynak olan DHgate, düşük fiyatlar ve geniş ürün seçenekleriyle dikkat çeker. Güvenilir satıcılarla doğrudan iş yapmanızı sağlar.

Oberlo: Shopify tarafından sunulan bir uygulama aracılığıyla dropshipping işletmelerine kolaylık sağlayan bir platformdur. Oberlo ile işletme sahipleri, tedarikçilerin ürünlerini doğrudan mağazalarına entegre edebilir ve siparişleri otomatik olarak tedarikçilere iletebilir.

SaleHoo: Birçok ürün kategorisinde güvenilir tedarikçilere erişim sağlayan bir toptan satış platformudur. Dropshipping ve e-ticaret işletmelerine ürün kaynağı sunar ve rekabetçi fiyatlarla kaliteli ürünler bulma imkânı sağlar.

Wholesale2B: Dropshipping için ideal bir toptan satış platformudur. Geniş ürün yelpazesi ve tedarikçi ağıyla işletmelere kolaylık sağlar. Düşük maliyetlerle stoksuz satış yapmanızı sağlar.

Modalyst:  Moda sektöründe dropshipping yapmak isteyen satıcılar için ideal bir satış platformudur. Burada binlerce moda markasının ürünlerini mevcuttur. Ayrıca pazar yerinin sağladığı avantajlar ile satıcılar  mağazada kolaylıkla ürünlerini listeleyebilirler.

28 2

Sık Sorulanlar

  • Dropshipping Nedir? Dropshipping satıcıların ürünleri stoksuz olarak müşteri siparişlerine ve gönderi detaylarına göre üretici, toptancı veya başka bir satıcıya ileterek müşteriye gönderilmesini sağlayan bir ticaret modelidir. Dropshipping sayesinde satıcılar stok tutma, depolama ve nakliye gibi operasyonel süreçler ile uğraşmazlar.
  • Dropshipping Nasıl Yapılır? Dropshipping yapamk için öncelikle bir pazar yerinde veya kendi sitenizde mağazanızı açarak ürünlerinizi listeleyin. Ardından, müşterilerden gelen siparişleri alıp tedarikçiye ileterek ürünlerin doğrudan müşteriye gönderilmesini sağlayın.
  • Dropshipping Nereden Başlamalı? Dropshipping yapmaya başlamak için öncelikle PrinWork sisteminde bulunan güvenilir tedarikçi ağından ürün ve üretici seçimini yapabilirsiniz. Ardından kendi web siteniz veya çevrimiçi pazar yerinde mağazanızı açıp, ürünleri listeleyerek dropshipping yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir