Etsy

Etsy Ürün Tasarımında Yapay Zeka Kullanımı

midjourney 2 1

Etsy ürünleriniz için yapay zeka kullanma fikri sizi rahatsız ediyor mu? Zaman zaman yeni ve orijinal fikirler üretme baskısı altında zorlanırız. İşte tam bu noktada, kendi yaratıcı zihninizin harekete geçirilmesine yardımcı olacak bir yol bulunsa nasıl olurdu? Midjourney adlı yapay zeka yazılımını kullanarak ürün tasarımı fikirlerinizi uyandırabilirsiniz. Bu yazıda, Midjourney’i kullanarak ilham almanız için bazı ipuçları paylaşacağız.

Midjourney Nedir?

Midjourney, betimsel kelime ifadelerini alarak bunları benzersiz görüntülere dönüştüren bir yapay zeka aracıdır. Midjourney, tasarım ilhamı için internetin exabyte (bir milyar milyar byte) boyutundaki görüntü verilerini tarar. Bu verilerden yola çıkarak tamamen yeni görüntüler oluşturur. Bir hikaye okurken veya duyduğunuzda kendi hayal gücünüzün nasıl çalıştığına benzetilebilir. Kelimeler hayal gücünüzü harekete geçirir ve zihninizde canlandırırsınız. Gördükleriniz, daha önce gördüğünüz ilgili şeylere dayanır.

Midjourney şu anda Discord içinde bir uygulama olarak çalışmaktadır. Discord, arayüz olarak kullanılır. Midjourney botuna ipuçları göndererek etkileşimde bulunursunuz. İpuçlarınız, size bir dizi seçenek sunar. Bu seçeneklerden birini seçebilir veya yapay zekadan başka seçenekler isteyebilirsiniz. Sonuçlardan memnun olduğunuzda, onları düzenleyebilir ve görüntü dosyasını indirebilirsiniz.

Nasıl Başlanır?

midjourney

Öncelikle, ücretsiz bir Discord hesabı oluşturmalısınız. Discord, başlangıçta oyun topluluğunda popüler olan bir mesajlaşma uygulamasıdır fakat zamanla diğer topluluklarda da yaygınlaşmıştır. Discord’un masaüstü, mobil ve web tabanlı uygulama seçenekleri vardır.

Discord hesabınızı oluşturduktan sonra, midjourney.com adresine gidin. Ekranın sağ alt köşesinde “Beta’ya Katıl” adlı bir düğme göreceksiniz. “Discord’a Devam Et” seçeneğini seçin ve başlamak için Midjourney Discord sayfasına yönlendirileceksiniz.

WhatsApp Image 2023 05 30 at 10.31.01

Midjourney, Etsy’de Nasıl Yardımcı Olabilir?

Düşünün ki tüm hafta boyunca yeni bir tasarım için kafa yoruyorsunuz. Etsy’de en çok satan ürünlerden biriyle ilgili olarak malzemelerinizi nasıl yeni ve farklı bir şekilde kullanabileceğinizi görselleştiremiyorsunuz. İşte Midjourney devreye giriyor!

Örneğin, Etsy’de en çok satan ürünlerden biri olan el yapımı bir çanta tasarımı oluşturmak istiyorsunuz. “Sıradışı çanta fikirleri” gibi bir ipucunu Midjourney’e girerek, sizin için neler üretebileceğini görebilirsiniz. Midjourney yapay zekası, size çeşitli versiyonlar sunacak. Bu versiyonlardan birini seçerek, ilham almak ve daha fazla geliştirme için bir başlangıç noktası olarak kullanabilirsiniz.

yapay zeka

Eğer hiçbiri yardımcı olmazsa, “yeniden üret” seçeneğini tercih edebilirsiniz. Yani, Midjourney’e promptunuzu tekrar çalıştırması için yeniden döndürme butonuna basabilirsiniz. Beğendiğiniz bir set elde ettikten sonra, altlarında dizilen “V” düğmelerinden herhangi birini tıklayarak çeşitlendirmeleri görebilirsiniz. Ve bu şekilde, içine girilen labirentte ilerlemeye devam edebilirsiniz. Sıklıkla, yolculuk kendisi, kendi hayal gücünüzü harekete geçirmek için ihtiyaç duyduğunuz ilham kaynağı olabilir. Ancak Midjourney’in size verdiği bir görüntüyü tam olarak olduğu gibi kullanarak ürününüzü yapmak ne anlama geliyor?

Midjourney’e göre, üretilen görüntüleri kullanma konusunda ticari haklara sahipsiniz. Ancak daha ayrıntılı bir açıklama gerekmektedir ve bu konu kesin olarak netleşmemiştir. Yapay zeka, sonuçları elde etmek için kentilyonlarca kaynak görüntüyü tarar. Bir sonuç, kaynak eserlerden birine fazlasıyla benzeyebileceği için sorun teşkil edebilir.

Bu nedenle, yeni ürününüze fazla yatırım yapmadan önce kapsamlı bir ters görüntü araması yapmanızı öneririz. TinEye gibi bir araç kullanarak, görüntünün çok benzer bir kopya olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ve bu titizlikle bile, hala birinin fikri mülkiyetine tecavüz edebilir veya size karşı iddialarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür sorunlarla uğraşmak zahmetli olabilir. Bu nedenle, AI tarafından üretilen ürünlerin, kendi fikirlerinizi tetiklemek için yalnızca ipuçları olarak kullanılmasını öneriyoruz.

Sırada Ne Var?

Kim bilir! Bu yapay zeka araçları hızla ilerliyor. AI araçları hakkında daha fazla makale yayımlayacağız. Tabii bu araçları kendiniz denemenizi öneririz ve gelişmeleri, yasal ve teknik konuları takip etmeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir