Amazon

Amazon Handmade Nedir?

16

Günümüzde insanlar klasik üretim yöntemlerinden ve kitle üretim yöntemlerinden sıkılmış durumda olduğundan benzersiz ve kişiselleştirilmiş ürünlere talep hızla artmaktadır. Tam da bu noktada Amazon Handmade veya Etsy gibi pazar yerleri üreticiler ile benzersiz ürünleri satın almak isteyen alıcıları bir araya getiren bir platform olmaktadır. Bu yazımızda Amazon Handmade satışı ele alacağız. Sen de el yapımı veya kişiselleştirilebilir ürünler ile e-ihracatta yerini almak istiyorsan Amazon’un el yapımı ürünler için özel olarak kurulan Amazon Handmade pazar yerini tercih edebilirsin.
16 1

Amazon Handmade Nedir?

Amazon Handmade sadece zanaatkârlara yönelik kişiselleştirilebilir ve el yapımı ürünlerin satıldığı bir pazar yeridir.  İçerisinde takılar, ev dekorasyonu, giyim, mobilya, oyuncaklar ve daha birçok kategorideki el yapımı ürünleri barındırır. Alıcılar ise bu ürünleri çeşitli filtreleme seçenekleriyle keşfedebilir ve satın alabilirler.
Sen de el yapımı veya kişiselleştirilebilir ürünler ile e-ticarete atılmak istiyorsan Amazon’un geniş müşteri kitlesine satış yapma imkanı veren Amazon Handmade mağazanı açabilirsin.

Amazon Handmade Satış

14
Öncelikle sana şunu demeliyiz ki Amazon kurulduğundan bu yana müşteri memnuniyetini fazlasıyla önemser. Amazon Handmade’de müşterilerinin pazar yerinde benzersiz, el yapımı ürünler bulmak istediğini bildiği için üreticilerini seçerken belli şartlar sağlamalarını ister. El yapımı kişiselleştirilebilir ürünler, kendini özel hissetmek isteyen müşterileri için tasarlanan ürünlerdir. Amazon Handmade ise tamamen bu beklenti ile yayına alınmıştır.
El yapımı ürünlerini Amazon Handmade satmak için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyebilirsin.

 • Hesap Oluşturma:  Amazon Seller Central’da bir satıcı hesabı oluşturmalısın. Hesabını oluştururken, Handmade seçeneğini seçmelisin. Amazon satıcı hesabı ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsan blog yazımızı bakabilirsin.
 • Amazon Handmade’de Zanatkar Olmak için Başvurun: Amazon satıcı hesabınız artık onaylandı. Şimdi sıra geldi esnaf topluluğuna katılmak için bir başvuru göndermeye. Bu kısımda Amazon’un sizden talep ettiği aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir.
  – Amazon’a ürünlerinizin sizin tarafından tasarlandığını ve üretildiğini göstermeniz gerekir. Bunun yanında sizinle çalışan ve üretim süreciniz de görev alan kişi sayısı da 200’ün altında olmalıdır.
  – Ürünlerin üretim aşamasında hafif aletler veya makineler kullanılabilir, ancak bu makineler evlerinizde veya stüdyonuz da  kullanılmalıdır. Seri üretim ürünlere izin verilmemektedir, bant sistemi kurulması yasaktır.
 • Ürünlerinizi Listeleyin:  Amazon Handmade tarafından onaylanan bir esnaf olduktan sonra ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Bu aşamada ürünleri tanımlayan açıklamalar fotoğraflar, fiyatlar ve ayrıntıları ekleyerek ürün listelerini oluşturabilirsin.
  Artık Amazon Handmade el yapımı benzersiz ürünlerinizi satabilir, e-ticaret yolculuğunuza başlayabilirsin.
 • Ürünlerinizi Pazarlayın: Ürünlerini listeledikten sonra daha fazla müşteriye ulaşmak için ürünlerini farklı yollar deneyerek ürünlerini pazarlaman gerekir. Amazon Handmade kendi içerisinde SEO arama teknikleri sunar. Bu teknikler ile doğru anahtar kelimeleri başlık ve açıklamalar içerisinde kullanarak ilgili aramalarda öne çıkabilirsin. Bunun yanında sosyal medyadan veya web sitende kaliteli içerikler üreterek organik trafiği mağazana çekebilirsin. Ayrıca SEM yaparak Google veya sosyal medyalarda ücretli trafik ile ürünün ile ilgilenenlerin karşısılarına çıkabilirsin.

15 1

 • Siparişlerinizi Yönetin: Amazon’un müşteri hizmetlerinin kalitesine diyecek birşey yok fakat sen de bu aşamada müşterin ile yakından ilgilenmelisim. Sana yöneltilen soruları hızlı şekilde yanıtlamalı ve sorunları karşı ise çözüm üreten bir tavırla çözmeye çalışmalısın. Bunun yanında siparişleri yönetiminde dikkatli olmalısın. Çünkü satacağın ürünler kişiselleştirilebilir ürünler olduğu için her bir ürün için farklı talepler gelebilir. Bu talepleri ise doğru bir şekilde yerine getirmek ise ciddi bir takip ister. Bunun için ShipEntegra’nın sunduğu yazılım ve lojistik hizmetlerinden yararlanabilirsin.
 • Müşteri Değerlendirmelerine Dikkat Edin: Mağazanı ve ürünlerini geliştirmek için en akıllıca yöntem müşteri taleplerini rehber olarak kullanmaktır. Burada müşterilerini yorum yapmaya teşvik etmelisin. Bunun için ürünlerin yanında göndereceğin minik notlar veya ufak hediyeler ile teşvik edebilirsin.

Sende adımları takip ederek Amazon Handmade satışlarına başlayabilir ve hızlıca e-ihracat yolculuğuna başlayabilirsin. E-ihracat ve e-ticaret ile ilgili daha fazla içeriklere göz atmak için blog sayfamıza bakabilirsin.

Sık Sorulanlar

 • Amazon Handmade Nedir? Amazon Handmade sadece zanaatkarlara yönelik kişiselleştirilebilir ve el yapımı ürünlerin satıldığı bir pazar yeridir. İçerisinde takılar, ev dekorasyonu, giyim, mobilya gibi birçok kategoride ürün barındırır.
 • Amazon El Yapımı Kârlı mı? Amazon el yapımı (Amazon Handmade) kişiselleştirilebilir, özel tasarım ürünleri satmak isteyen satıcılar için kârlı bir pazar yeridir. Özel ürünler satın almak isteyen müşterilerin tercih etmesi ve Amazon’un farklı kazanç modelleri bu platformu kârlı kılmaktadır.
 • Amazon Handmade Nasıl Üye Olunur? Amazon platformunda profesyonel hesap oluşturduktan sonra Amazon Handmade’de satıcı olmak için başvuruda bulunmalısın. Handmade’de satıcı onayı aldıktan sonra aylık profesyonel hesap ücretinden muaf olarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.


ŞİMDİ KAYIT OL!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir