Amazon

Amazon 2023’te Ne Satılır, Ne Satılmaz?

Amazon 2023

Amazon birden fazla kazanç modeli ile satıcıların ürünlerini dünya geneline sunmasına olanak sağlayan geniş bir müşteri kitlesine sahip olan global bir e-ticaret devi. Bundan dolayı bu ekosistemde bulunan satıcı kadar, burada satış yapmak isteyen satıcı sayısı da o derece fazladır.
Peki ister Amazon’a girmek isteyen bir satıcı ister de hali hazırda mağazası bulunan bir  satıcı olun Amazon’da 2023’te ne satılır, ne satılmaz sorusunun cevabına bakmadan Amazon’da satış stratejinizi belirlemeyin.

Amazon’da 2023’te Ne Satılır?

16 1

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Amazon’da elektrikli ürünlerden, giyime kadar çeşitli kategorilerde ürünler satabilirsiniz. Bu durum ise Amazon’da satıcılara fazlasıyla fırsat sunarken bir o kadar da rekabeti artırmaktadır. Sen de bu geniş pazar yerinde doğru ürünler satarak hem rekabette başarıyı yakalayıp hem de ilerde mağazanı olası olumsuz durumlardan koruyabilirsiniz. Sen de sana önereceğimiz ürün kategorilerinde başarılı olmanı sağlayacak tüyolar ile Amazon yarışında zafere ulaşabilirsin.

Elektronik Ürünler

Elektronik ürünler Amazon’da oldukça rağbet gören ürünleri içeren bir kategoridir. Bundan dolayı rekabet de fazladır. Sen de bu rekabet içerisinde daha fazla görünür olmak için ürün açıklamalarını detaylandırabilir, rekabetçi fiyatlar ile müşterilerin olumlu yorumlarını ve satın alma isteklerini artırabilirsin.

Ev ve Bahçe Ürünleri

Ev ve bahçe ürünleri alıcıların Amazon’da en çok satın almayı sevdikleri kategorilerin başında geliyor. Sen de bu kategoride ürünler ile Amazon satışını yapabilirsin. Bu kategoride öne çıkmak için ise kaliteli ürünler ve ürün resimleri ile doğru hedef kitleye ulaşabilirsin.

Kişisel Bakım Ürünleri

Makyaj, cilt bakımı, saç bakımı ürünleri Amazon’da satış yapabileceğin bir diğer kategoridir. Bu kategoride doğru ve güvenilir ürünler ile müşterilerin ilgisini çekebilirsin.

Giyim ve Tekstil

Moda kategorisi her pazar yerinde en çok satanlar olduğu gibi Amazon’da liderliğini korumaktadır. Bu kategoride çeşitlilik, farklı beden seçenekleri ve trend akımlar ile uyumlu stiller ile rakiplerinin arasından sıyrılabilirsin.

Mutfak ve Ev Eşyaları Ürünleri

Mutfak eşyaları, ev aletleri, yemek pişirme ürünleri  Amazon pazarında satacağın ürünler arasında yer almaktadır. Bu kategoride ürün satışında ise pratik kullanımı vurgulayıp, ürün kullanım alanlarını detaylı açıklamanı öneririz.

Kitap ve Eğitim Malzemeleri

Amazon’un temel kategorilerindeki ürünlerde biri olan kitap ve eğitim ürünleri seni geniş müşteri kitlesine ulaştırabilir. Özellikle burada e-kitap formatında ürünler sunmak mağazanın tercih edilebilirliğini olumlu etkiler.

Bebek ve Çocuk Ürünleri

Ürünlerin güvenliliğini sağlayarak başarılı bir şekilde bebek ve çocuk ürünlerini Amazon’da satabilirsin. Bunun yanında ürünlerin kullanımı, güvenliği, uygunluğu hakkında açıklamalar yapmanda ebeveynlerin güvenini kazanmada yardımcı olacaktır.

El Yapımı ve Özel Tasarım Ürünler

Amazon’un el yapımı, özel tasarım ürünlerin satışı için sunduğu Amazon Handmade pazar yerinde sen de kişiselleştirilmiş, özel tasarım ürünlerini satabilirsin. Amazon Handmade pazar yeri hakkında daha fazla bilgi almak istersen blog yazımızı okuyabilirsin.

Sonuç olarak Amazon’da geniş müşteri kitlesine çeşitli kategoride ürünler satabilme imkânın vardır. Sen de kaliteli ürünler, doğru açıklamalar, çekici ürün resimleri ile Amazon pazarında rakiplerin arasından kolayca sıyrılabilir ve sana önerdiğimiz ipuçları ile kazanç elde edebilirsin.

Amazon 2023’te Başarılı Ürün Bulma Stratejisi

18 1

İster dropshipping ister Amazon FBA yap e-ticarette başarılı olmak için ilk adım ürün araştırmasıdır. Sen de e-ticaret devi Amazon’da sana önereceğimiz yollar ile satışı ve kâr marjı yüksek ürünleri kolayca bulabilir ve Amazon’da başarıyı yakalayabilirsin.

Çok Satan Ürün İncelenmesi

Amazon’da çok satan ürünler arasında araştırma yapmak ürün bulma yolunda senin için önereceğimiz ilk adım olacaktır. Kategori bazında en çok satan ürünleri incelemek sana müşterilerin taleplerini gösterirken bir yandan da ürünler hakkında genel bilgi verir.

Sezon ve Mevsimsel Trendlere Odaklanma

Ürün araştırması yaparken bir diğer dikkat edeceğin noktalar ise mevsimsel trendlerdir. Böylece sezon trend ürünlerini takip ederek satış oranı yüksek ürünler bulabilirsin. Örnek vermek gerekirse Cadılar Bayramı, okul dönemi, yaz-kış sezonu senin için dönemsel ürünlerde başarıyı yakalamanı sağlayacak zamanlardır.

Müşteri İhtiyaçlarını Analiz Etme

Ürün araştırmanı yaparken bir yandan analiz etmen gerekenlerden biride müşteri ihtiyaçları ve yorumlarıdır. Müşteri yorumlarını analiz ederek ürünlerin eksiklerini ve giderilmesi gereken sorunlarını bulabilirsin. Sen de pazara sunacağın ürünlerde bu eksikleri gidererek müşterilerin satın alma oranlarını yükseltebilirsin.

Yeni Çıkan Trendleri İnceleme

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesi ile her geçen gün trendler ve pazar istekleri değişmektedir. Sen de yeni çıkan trendleri dijital platformlardan takip ederek mağazana ürün eklemesi yapabilirsin.

Pazar Araştırması Yapma

Şunu unutmamalısın ki ürünün ne kadar iyi olursa olsun eğer doğru pazarda değilsen e-ticarette başarılı olamazsın. Bundan dolayı ürün araştırması yapmak kadar pazar araştırması da başarını etkileyen faktörlerden biridir. Örneğin iyi bir pazar araştırması ile hangi ürünlerin popüler ve talep gördüğünü belirleyebilirsin.

Ürünün Yatırım Getirisini Hesaplama

Amazon’da satılacak ürün bulurken analiz etmen gereken bir diğer faktör ise ürünün yatırım getirisidir. Burada sana önerimiz kâr miktarı yerine orana odaklanmak olacaktır. Çünkü kâr oranı senin e-ihracatta kazancını belirleyecek nedendir.

Amazon 2023’de satacağınız ürünleri bilmeden e-ticarete başlamayın! E-ticaret ve e-ihracat hakkında daha fazla içerik görmek için PrinWork blog yazılarımızı okuyabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir