E-Ticaret

E-Ticarette Ne Satabilirim?

E ticarette Ne Satabilirim

E-Ticaret Nedir?

Dijitalleşen dünya hayatımızın her alanında devrim yaratıyor. Buna geleneksel ticarette dahil. Eskiden fiziksel mağazalarda ürünlerini sunan satıcılar şimdi ise e-ticaret sayesinde online çevrimiçi mağazalarda müşterileri ile bütün ürünlerini kolaylıkla buluşturabiliyorlar. E-ticaret alıcılara kolay bir şekilde farklı ürünleri karşılaştırma imkanı, satıcılar ise dünyanın dört bir yanında ürünlerini satabilme fırsatı veriyor. Bundan dolayı geleneksel ticaret ile uğraşan satıcıların çoğu satış sistemlerini e-ticarete doğru çeviriyor.

E-ticaret geleneksel ticaret ile uğraşanların olduğu kadar, yeni iş modelleri denemek isteyen girişimcilerinde akıllarında ki ilk seçenekler arasında yer alıyor. Çünkü üretici olmayan sadece satış ve pazarlama yaparak kazanç sağlamak isteyen satıcılara da e-ticaret büyük bir kolaylık sağlıyor. Örnek vermek gerekirse e-ticarete yeni atılan girişimciler Print On Demand yöntemi ile kişiselleştirilmiş, özel tasarım satabilir veya dropshipping satış yöntemi ile stoksuz e-ticaret yapabilirler. Sen de e-ticaret ister üretici ister satıcı olmak istiyorsan ilk durağının PrinWork olduğunu bilmen gerekir. Çünkü e-ticarette üretici olmak isteyenler PrinWork sistemini kullanarak ürünlerini satıcıları ile buluşturmanın yanı sıra üstün yazılım hizmetlerini kullanarak muhasebe, stok yönetimi, e-ticaret kontrol hizmetlerinden de yararlanabilirler. PrinWork’te satıcı olmak isteyen girişimciler ise güvenilir tedarikçi ağı ile e-ticaretlerini rahatlıkla başlatabilirler. Bunun yanında PrinWork’ün satıcılar için sunduğu ücretsiz numune siparişi, fotoğraflama hizmeti, stok kontrol programlarından da yaralanabilirler.

E-Ticarette Ne Satılır?

E-ticaret dijital çağda birçok kolaylık ve kazanç sağlamaktadır. Bu durum ise e-ticareti satıcı ve üreticilerin içerisinde bulunmak istediği bir sistem haline getirmektedir. Eğer sen de bu sistemde başarılı olmak istiyorsan öncelikle e-ticarette ne satabilirim, e-ticaret müşterilere ne sunmak istiyor, internetten ne satılır sorularına cevap bulmalısın.

Yazımızın bu kısmında e-ticaret çarkını daha iyi anlaman için e-ticarette ne satılır sorusunun cevabını vereceğiz.  Keyifli okumalar dileriz.

38

El Yapımı Ürünler

Özelleştirilebilir, benzersiz ürünler e-ticarette seni daha fazla öne çıkarılabilen bir seçenektir. Çünkü alıcıların çoğu özel tasarım ürünleri daha fazla cazip bulmaktadır ve satın alma tercihlerinde özelleştirilmiş ürünleri seçmektedir. Sen de benzersiz tasarımlardan oluşan ürünleri e-ticaret ile satmak istiyorsan özellikle Etys ve Amazon Handmade pazar yerlerine göz atmalısın.

Niche Ürünler

Belirli bir hedef kitlesine hitap eden niche ürünler e-ticarette oldukça avantajlı ürünlerdir. Bu tür ürünler hedef kitlenin ilgi alanlarına ve isteklerine direkt odaklanır. Örneğin vegan yaşama özel ürünler veya sürdürülebilir kıyafetler belirli bir müşteri kitlesine hitap eder. Burada hedef kitlenin isteklerine göre hareket etmen satışını arttıran etkenlerin başında gelir.

Giyim ve Aksesuar

Giyim ve aksesuar kategorisi her zaman e-ticaretin en çok ilgi çeken ürünlerini barındırır. Giyim, ayakkabı, çanta, takı gibi ürünlerde alışveriş yapmak isteyen birçok müşteri hızlı bir şekilde karşılaştırma imkanı veren e-ticaret müşterilerin bu alanlarda alışveriş yapmasına teşvik etmektedir. Sen de bu kategoride ürünlerini satışa sunabilir ve e-ticaretine adım atabilirsin.

Dijital Ürünler

E-ticaretin en güzel tarafı fiziksel ürünlerin yanı sıra dijital ürünlerde de satış olanağı olmasıdır. Sen de uzmanı olduğun alanlarda eğitim araçlarını veya özelleştirilmiş tasarımlarını satarak e-ticaret dijital ürün satışına başlayabilirsin.

Sağlık ve Kişisel Bakım

Sağlık ve kişisel bakım ürünleri e-ticaret müşterilerinin çoğunlukla tercih ettiği büyük bir dikkat gerektiren aynı zamanda çok fazla  kazanç olanağına sahip bir kategoridir. Vitamin takviyeleri, doğal kozmetik ürünler, doğal bakım ürünleri hedef alıcı kitlesi geniş bir pazardır.

Teknolojik ve Elektronik Ürünler

Teknolojinin her daim yenilenmesi ile teknolojik ürün yelpazesi her daim genişlemektedir. Sen de teknolojik ürünleri barındıran bir online mağaza kurarak veya teknoloji odaklı e-ticaret pazar yerlerinde online mağazanı oluşturabilirsin.

Gıda Ürünleri

Kendi üretiminiz olsun veya olmasın gıda ürünleri  e-ticarette kazandıran bir kategoridir. Özellikle doğal ve organik ürünler daha spesifik bir hedef kitleye hitap ettiğinden dolayı seni bir adım öne çıkartır. Sen de gıda ürünleri ile e-ihracat yapmayı düşünüyorsan sana tavsiyemiz ShipEntegra ile teslimatlarını göndermek olacaktır. Çünkü ShipEntegra’nın Dosya Ekleme ve gelişmiş gümrük çözümleri ile zorlu olan gıda ürünlerinin e-ihracatını kolaylıkla yapabilirsin.

E-Ticarette Satılacak Ürünler Nasıl Belirlenir?36

E-ticarette başarıyı yakalamanın en stratejik adımlarının başında doğru ürünü bulmak gelir. Sen de doğru strateji ile doğru ürünü bularak kârlı bir e-ticaret sürdürebilirsin. Şimdi gelelim doğru ürün nasıl bulunur?

 • İlgi Alanlarını Keşfet: Hobi ve ilgi alanlarını belirleyerek işe başlamalısın. E-ticaret ürün kataloğunda ilgi duyduğun ürünleri eklemek seni daha tutkulu ve daha istekli yapacaktır.
 • Pazar ve Rakip Araştırması Yap: Pazar araştırması yaparak müşterilerin nelere ihtiyaç duyduğunu bilmelisin. Buna ek olarak rakiplerinin mağazalarını ve yorumlarını incelemek sana yenilikçi fikirler sunarak pazarın ihtiyaç duyduğu ürünleri bulmana da yardımcı olur.
 • Trendleri ve Son Dönem Ürünleri Takip Et: E-ticaret başarılı ürün bulmanın bir diğer yolu da trendleri ve popüler ürünleri takip etmektir. Sen de moda, teknoloji, sağlık hangi kategoride ürün satmak istiyorsan o kategoriye ait trend ürünleri takip ederek satış oranlarını yükseltebilirsin.
 • Tedarik ve Lojistik Sürecini Göz Önünde Bulundurun: Lojistik sürecini göz ardı ederek e-ticarette sattığın ürünü belirlememelisin. Çünkü lojistik süreci e-ticaret başarını doğrudan etkileyecektir. Örnek vermek gerekirse tedarik süreci uzun olan ürünler olumsuz mağaza yorumlarına ve memnuniyetsiz müşterilere neden olacaktır.
 • Coğrafi Özellikleri Dikkate Almalısın: E-ticarette satılacak ürün bulurken mevsimsel özellikleri de dikkate almak gerekir. Hedef kitlenin kışı yaşadığı dönemde onlara yaz sezonuna ait ürünler sunman satışlarını ve mağazanın görünürlüğünü  azaltır.
 • Potansiyel Kâr Marjını Hesapla:  Şu bir gerçek ki kâr marjı yüksek olan ürünlerin dönüşüm oranı kâr marjı düşük olan ürünlere göre daha azdır. E-ticarette kâr marjı yüksek olan ürünler seni uzun vadede başarıya ulaştırır.
 • Niche Ürünlere Odaklan: Daha önce de belirttiğimiz gibi niche ürünler belirli bir hedef kitleye hitap eder. Fakat e-ticaret yaparken ilk zamanlar belirli bir ürün kategorisine odaklanmak hem rekabet faktörünü azaltır hem de işlerini daha kolay bir şekilde yönetmeni sağlar.
 • Rekabet ve Farklılaşma Stratejisini Belirle: Ürün araştırması yapıyorsun fakat bir türlü hangi üründe başarılı olacağını bulamadın. Ardından rakip analizi yapmaya karar verdin. Sana önerimiz bu aşamada rakiplerinin ürünlerini kopyalamak yerine rakiplerinin eksiklerini ve artılarını listelemek. Rakiplerinin eksik olduğu taraflarda ürün veya hizmetlerinde iyileştirmeler yaparak farklılaşma stratejileri ile benzersiz ürünler bulabilirsin.

2022 En Çok Satan E-Ticaret Ürünleri

2023’ün yarısına gelmişken 2022 yılında internette en çok satılan ürünleri inceleyerek mağazanı ve satacağın ürün stratejini belirleyebilirsin. Hadi şimdi 2022 yılında kategorilere göre en çok hangi ürünler satılmış bakalım.

37

 • Teknoloji Kategorisi En Çok Satanlar: E-ticarette en çok satılan ürünler en fazla teknoloji kategorisinde bulunur. Çünkü alışveriş yapanların çoğu ürün çeşitliliğini kolayca görebildikleri için e-ticaret ile alışveriş yapmayı tercih ederler. 2022 yılında ise teknoloji kategorisinde en çok satan ürünler ise; akıllı saatler, robot süpürgeler,  VR aksesuarlar, blender, bluetooth kulaklık/hoparlör, akıllı telefonlar, telefon aksesuarları, telefon tripodları, araç telefon tutucular ve telefon lensleri gelmektedir.
 • Cerrahi Maske ve Dezenfektanlar: Corona virüs salgını ile sağlık ve kişisel bakım ürünleri e-ticaretin en çok satan ürünleri arasında yerini aldı. Özellikle 2022 yılında cerrahi maske ve dezenfektan alımları temassız alışveriş tercihinden dolayı e-ticarette en çok tercih edilen ürünler oldu.
 • Giyim ve Tekstil Kategorisi En Çok Satanlar: Giyim kategorisinde en çok satılan ürünlere baktığımızda hamile giyim, eşofman takımları, ev ve iç giyim gelmektedir. Sen de özellikle bu ürünlere odaklanarak giyim kategorisinde öne çıkabilirsin.
 • Evcil Hayvan Kategorisi: Evcil hayvan mamaları, kıyafetleri, aksesuarları, e-ticarette en çok satılan ürünlerdir. Sen de evcil hayvan ürünleri e-ticaretine odaklanarak bu niche alanda e-ticaret yapabilirsin.

Sen de e-ihracat, e-ticaret hakkında daha fazla içerik görmek istiyorsan blog yazılarımızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutma!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir