eBay

eBay’de Satış Nasıl Yapılır?

eBay de Satış Yapmak

eBay’de Satış Yapmak

7

eBay’de satış yapmak e-ticarete yeni başlayacak satıcıların en çok merak ettiği soruların başında gelir. Çünkü eBay dünya genelinde kullanıcı dostu arayüzü, güvenli ödeme seçenekleri ve geniş ürün yelpazesiyle 135 milyon alıcının tercih ettiği bir pazar yeridir. 

Platform, müşterilerin aradıkları ürünleri kolayca bulabilmeleri için kategorilere ayrılmıştır. Ayrıca ana sayfada alıcılar istedikleri ürünleri filtreleyebilir, satıcılardan ve ürünlerden yorumlar okuyabilir ve satıcılara mesaj gönderebilirler.
Tabii ki satıcıların eBay’de satış yapmak istemesinin tek nedeni pazar büyüklüğü değildir. Satıcılara sunduğu avantaj ve kolaylıklarda bu platformda satıcı olmak için birçok neden sunar.

eBay’de Neden Satış Yapmalıyım?

8

eBay dünya çapında e-ticaret yapmak isteyen birçok girişimci ve satıcının uğradığı bir pazar yeridir. Sen de küresel çapta satış yapıp e-ticaret yolculuğuna atılmak istiyorsan eBay’in neden senin için doğru bir seçenek olduğunu bu bölümde anlatacağız.

Geniş müşteri kitlesi:

eBay’in müşterilerine verdiği güven sayesinde sahip olduğu pazar büyüklüğü e-ticaretin için muazzam bir kazanç kaynağı olacaktır.

Kullanıcı dostu arayüz: 

eBay kullanıcı arayüz tasarımında alıcılarını düşündüğü kadar satıcılarını da düşünmüştür. eBay’de satış yapmaya karar verdikten sonra kolayca satıcı hesabını oluşturabilir, ürünlerini listeleyebilir ve satışlarını takip edebilirsin.

Güvenli ödeme seçenekleri:

Uluslararası e-ticarette akıllara takılan bir diğer konu da ödeme alma işlemidir. eBay satıcıların güvenle ödeme alabilmeleri için satıcılara güvenli ödeme seçenekleri sunar. 

Uluslararası satış:

Tanınması ve sunduğu fırsatlar ile küreselde işletmeni kolayca büyetebilirsin. 

Müşteri desteği:

Satıcılar için 7/24 müşteri desteği sunan pazar yerinde satış yapmak daha da kolay bir hal alıyor. Böylece karşılaştığın herhangi bir sorunda çözüm önerecek birisine her daim ulaşabilirsin.

WhatsApp Image 2023 05 30 at 10.31.01

eBay’de Satış Nasıl Yapılır?

9 1

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eBay’de satış yapmak kullanıcı dostu arayüzü ile oldukça kolaydır. Sana sunduğumuz adımları izleyerek sen de kolayca satışlarına başlayabilir ve uygulayacağın stratejiler ile para kazanmaya başlayabilirsin.

eBay’de Satıcı Hesabı Oluştur

eBay’de  satış yapmak için ana sayfanın üst kısmında yer alan “Register” alanına tıklamalısın. Kişisel bilgilerini girdikten sonra sayfanın üst kısmında bulunan “Sell” butonuna tıklamalısın. Bu kısımda senden istenen ülke, açık adres, cep telefonu bilgilerini doğrulayarak kaydını oluşturabilirsin.

Ürünlerin için Liste Oluştur


Satıcı hesabını oluşturduktan sonra müşterilerinin ürünlerini bulabilmeleri için ürün listesi oluşturman gerekir. Ürün listesi oluştururken kaliteli fotoğraflarla beraber doğru ve anlaşılır bir şekilde ürünlerini anlatman gerekir. eBay’de rekabetin çok olması nedeni ile ürünlerinin birçoğu diğer satıcılar tarafından da satılıyor olabilir. Bundan dolayı benzer ürün listesini kontrol etmeli ve ürünlerini doğru bir şekilde biçimlendirmelisin. Bu arada ürün listelemeden önce internetten ne satılır blog yazımızı da okumanı tavsiye ederiz.

Satış Yapmaya Hazırsın


Ürünlerini listeledikten sonra yapman gereken şey satış yapmayı beklemektir. Bu aşamada müşterilerine hızlı bir şekilde cevap verebilmek için sık sık “Satış” sekmesini kontrol etmelisin.

eBay’de Satış Yapma Taktikleri

10

eBay’de doğru stratejiler ile satış yapma sürecini hızlandırabilirsin. İşte eBay’de satış yapma taktikleri:

Doğru fiyatlandırma:

Rekabetin çok olduğunu belirtmiştik. Sende iyi bir ürün-fiyat araştırması ile doğru fiyatlandırma yaparak rakiplerinin önüne geçebilirsin.

Başlık ve açıklama:

Anahtar kelime kullanımı ve SEO uyumlu ilgi çekici bir başlık müşterilerinin dikkatini çekmek, görünülürlüğünü artırmak için kesinlikle izlemen gereken bir yoldur. Böylece arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilirsin.

Kaliteli fotoğraf ve video:

Ürünün farklı açılardan, iyi ışık altında çekilmiş fotoğrafları müşterilerin tercih etme olasılığını artıracak önemli bir faktördür. Çünkü kaliteli fotoğraflar mağazanın iyi bir yerde konumlandırılmasını sağlayarak güveni artırır.

Ücretsiz kargo: Müşterilerin ücretsiz kargo seçeneği sunan ürünlere daha fazla ilgi gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle, müşterilerin ilgisini çekmek için ücretsiz kargo seçeneği sunabilirsin.

İyi bir müşteri hizmeti: Müşterilerin sorularına hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vererek, müşteri memnuniyetini artırabilirsin. Ayrıca, müşteri şikayetlerini çözmek için adil bir iade politikası belirleyebilirsin.

İndirimler ve promosyonlar: Sezon indirimleri ve tatil dönemleri gibi özel zamanlarda, müşterilerin ilgisini çekecek promosyonlar düzenleyebilirsin. Bunun yanında yabancı ülkelerde ki özel günleri takip ederek onlara uygun ürünler ile listeler oluşturabilirsin.

İyi bir geri bildirim: Müşterilerin olumlu geri bildirimleri senin için bir referans olduğu kadar farklı alıcılardan kazanabileceğin siparişlerinde önünü açan bir etmendir. Bundan dolayı alıcılarının geri bildirim yapmasını teşvik etmelisin.

eBay’de Türkiye’den Satış Yapmak

e-Bay’de Türkiye’den satış yapmak gerekli planlamaları yaptıktan sonra oldukça kolay bir işlemdir. 

  • Öncelikle yukarıda belirttiğimiz adımları eksiksiz yapmanız gerekir. 
  • Bu aşamada mağazana ait iade politikalarını açık ve adil bir şekilde belirtmen gerekir.
  • Türkiye’den dünyaya satış yapacaksan gönderim için gereken belgeleri, vergileri ve gümrük işlemlerini önceden öğrenmelisin. Şunu unutmamak gerekir ki her ürün ve her ülke için gerekli olan belgeler değişiklik gösterir. Bu belgeleri önceden hazır olması  teslimat süresinde geçikme olasılığını engeller.
  • Teslimat sürelerini doğru bir şekilde hesaplayarak müşterilerine açıkca belirtmelisin. Böylece mağazana olan güveni ve müşteri sadakatini artırırsın.

eBay’de Satış Yapmak Kargo

eBay’de satış yaparken kargo işlemleri, satıcının ülkesi ve alıcının ülkesine bağlı olarak değişebilir. Genellikle satıcılar kendi kargo yöntemlerini seçerler ve kargo ücretini belirlerler. Ürünlerini listeledikten sonra kargo ücretlerini ve kargo yöntemlerini açıkça belirtmelisin ve alıcılara kargo süreci hakkında bilgi vermelisin.

eBay’de Türkiye’den satış yapmak için  lojistik partneri olarak sana önerimiz ShipEntegra’yı tercih etmendir. eBay’ın resmi partneri olan ShipEntegra ile çalışarak global pazarın her noktasında rekabetini daha da artırabilirsin. ShipEntegra’yı kullanarak diğer pazar yerlerinde olan siparişlerini tek bir panelden yürütebilir ve lojistikte rekabetçi fiyat teklifleri ile kazancını artırabilirsin. 


E-ticarette başarılı olmak ve içeriklerimizden haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir