Etsy

Etsy’de Dijital Ürün Nasıl Satılır?

etsy dijital urun 2

Etsy’de Satış

Etsy yaratıcılığın ön plana çıktığı; özel tasarım, vintage parçaların e-ticaretinin yapıldığı dünyaca ünlü bir pazar yeridir. Kişiselleştirilebilir, özel tasarım ürünlerini dünya çapında satışa sunmak isteyen e-ticaret satıcıları kişisel veya şirket olarak Etsy satıcı hesaplarını açabilir ve satışlarını yapabilirler.  Etsy, satıcılarına hesap açmada sunduğu kolaylık kadar milyonlarca aktif kullanıcısı ile dünya çapında bir pazar imkânı da sunar. Sen de bu kategorilerde ürün satışı yapmak istiyorsan Etsy senin için ideal bir pazar yeri olacaktır. Etsy fiziki ürünlerin satıldığı bir pazar yeri olduğu kadar tasarımcılar, yaratıcı zekâlarına güvenen kişilerin dijital ürün sattığı bir pazar yeridir. Dijital ürün denilince aklına sadece özel tasarım resimler gelmesin pdf dosyalar, eğitim kursları, içerik veya yazılımlar da dijital ürünler kapsamındadır. Bu yazımızda  Etsy’de dijital ürün satmanın avantajlarından, Etsy’de dijital ürün satmanın tüm detaylarını bulabileceksin hazırsan başlayalım.  

Etsy’de Dijital Ürün Satmak Kazandırır mı?

Dijital ürünlerin hem alıcı hem de satıcı tarafında giderek talep görmesi yeni iş fırsatları yaratmaya devam ediyor. Sen de dijital ürünlerini satmak istiyorsan, Etsy’de dijital ürün satışı e-ticaretin için biçilmiş bir kaftan olacaktır. Çünkü Etsy’de dijital ürün satmak tasarımcılara, sanatçılara yaratıcılıklarını kullanmak için sınırsız imkân sağlamaktadır. Burada pdf dosyadan, özel tasarım görsellere hatta özel bakım doğum haritalarına kadar pek çok kategoride ürün satılabilmektedir. Diğer yandan Etsy’de özel tasarım ve kişiselleştirilebilir ürünler arayan 81 milyondan fazla aktif alıcıları ile kolayca hedef kitlene ulaşabilirsin. Peki Etsy’de dijital ürün satışı kazançlı mıdır? Kazançlıysa nasıl oluyor?
  • Etsy’de dijital ürün satışı fiziksel ürüne göre daha kazançlıdır. Çünkü dijital ürünlerin maliyetleri daha düşüktür.
  • Etsy’de dijital ürün satmanın bir diğer kazançlı olma nedeni ise iadelerden kaynaklanan maliyetlerin kargo veya gümrük gibi ekstra ücretler içermemesidir. Zaten müşteriler indirmeden anında ürünü inceleyebildikleri için Etsy’de dijital ürün satarken iadelerle çok sık karşılaşmazsın.
  • Etsy’de dijital ürün satmanın zahmetsiz ve masrafsız olmasının nedenlerinin başında sınırsız kopyalanma ve stok sıkıntısı olmaması da gelmektedir. Çünkü tek bir ürünü çok kez satabilirsinEtsy'de dijital ürün

Etsy’de Dijital Ürün Satılır mı?

Sen de Etsy’de dijital ürün satmaya karar verdin. Şimdi sıra geldi ürünlerini oluşturma, listeleme ve satma aşamasına. Burada gözünün korkmasına gerek yok diyebiliriz çünkü Etsy’de dijital ürün satmak fiziksel ürün satmak ile neredeyse aynı adımları içerir.

Dijital Ürünlerini Hazırla

Bu aşamada en iyi neyi yapabildiğine karar vermelisin. Çok iyi örgü örebiliyorsan bunu anlatan bir PDF veya tasarım programları ile ilgileniyorsan kişiselleştirilebilir resim dosyaları, yeni yıl için kullanılacak benzersiz planlayıcılar… Sen de bunlara benzer örnekte yapabildiğin dijital ürünlerini hazırlayarak işe başlayabilirsin. Bu aşamada kendi yeteneklerini göz önünde bulundurduğun kadar, Etsy’de dijital ürün kategorisinde en çok satan ürünlere de göz gezdirmende fayda var. Tabii Etsy’de dijital ürün oluştururken yapay zekânın sunmuş olduğu kolaylıktan ve hızdan da yararlanabilirsin. Bunun için bakış açını genişletecek “Etsy Ürün Tasarımında Yapay Zeka Kullanımı” blog yazımızı da okuyabilirsin.

Ürünlerini Satışa Hazırla

Gereken araştırmayı yaptın ve satacağın dijital ürünleri şimdi yükleme zamanı. Bu aşamada ürünlerini müşterilerinin en kolay şekilde indirebileceği şekilde yüklemen gerekir. Bunlar PDF, JPEG gibi boyutlandırmalar olabilir. Ürünlerini yüklerken Etsy’nin fiyatlandırma, iade ve diğer ayrıntılarına göre yüklemeye dikkat etmelisin. Bunun yanı sıra ürünlerini listelerlerken “Etsy Ürün Listeleme Nedir?”blog yazımızdan da yardım alabilirsin.

Ürünlerini Daha Geniş Kitleye Tanıt

Ürünlerini hazırladın ve mağazana koydu. Şimdi sıra geldi onları daha fazla potansiyel müşterileri ile tanıtma zamanına. Bu aşamada sosyal medyada veya Etsy içi reklam verebilirsin. Müşterilerin önüne çıkan görsellerin daha fazla dikkat çekmesi için ise ürünlerini yüksek kaliteli ve ayrıntılı fotoğraflar ile öne çıkarabilirsin.

Etsy’de Dijital Ürün Olarak Ne Satabilirim?

Etsy'de dijital ürün Etsy’de dijital ürün satmanın avantajları birçok satıcıya cazip gelmektedir. Bu nedenle Etsy’de dijital ürün olarak ne satabilirim düşüncesi sık sık akıllara gelmektedir.  Sen de aşağıda verdiğimiz örneklerden ilham alarak Etsy’de dijital ürün satışı yapmaya karar verebilirsin.

E-Kitap ve Dergiler

Aranma hacminin 68.000‘den fazla olmasından dolayı Etsy’de dijital ürün satışında e-kitap ve dergiler başta gelmektedir. Dijitalin yaygınlaşması ile de geleneksel kağıda dayalı kitaplar yerini PDF, EPUB ve MOBI formatına bırakmaktadır. Sen de uzmanı olduğun konu veya hayal dünyandan esinlenerek e-kitaplar oluşturabilir ve bunlar dünya geneline satabilirsin. E-kitaplarının içeriklerinde ilgi çekici görsel ve grafikler de kullanarak hedef kitlenin ilgisini çekebilir ve potansiyel müşterilerini artırabilirsin.

Takvim ve Planlayıcı

Takvim ve planlayıcı denilince aklına direkt normal tarihli takvimler geliyorsa yanılıyorsun. Alışveriş listeleri, spor veya diyet günlükleri, etkinlik düzenleyici veya motivasyon artırıcı ajandalar… Bunlar Etsy’de dijital ürün almak isteyenlerin en çok satın aldıkları ürünlerin başında geliyor. Sen de bu kişiselleştirilebilir, yaratıcı ve özgün tasarımlar ile kullanıcıların ilgisini çekebilirsin. Bunun yanında kişiye özgü tasarımlar ile rakiplerinden de kolayca sıyrılabilirsin

Eğitimler

Eğitimlerinde dijital platformlarda her an kullanılabilecek formata dönüşmesi ile ilgin olduğu veya uzmanlığın olduğu konularda eğitim paketleri oluşturarak Etsy’de dijital ürün satışına başlayabilirsin. Üstelik bu çevrim içi ürünlerini; videolar, e-kitaplar ve ses dosyaları dahil olmak üzere farklı biçimlerde müşterilerine ve içeriklerine uygun olarak satışa sunabilirsin.

Kitap Ayraçları

Etsy'de dijital ürün Kitap ayraçları Etsy’de dijital ürün kategorisinde popüler olduğu kadar Amazon, eBay’de de satışının güçlü olduğu ürünlerdir. Biraz araştırma yaparsan bu ürünlerin tasarımında sınır olmadığını görürsün. Sen de farklı tasarımlar ve kişiselleştirmeler ile farklı seçenekler sunabilirsin.

Nakış / Örgü Desenleri

Etsy’de dijital ürün kategorisinde en çok satılacak ürünlerin başında 700 binin üzerinde aranma sonucu ile nakış desenleri ve örgü modelleri gelmektedir. Sen de bu kategoride kolay anlaşılabilecek tasarımlar ile nakış / örgü desenlerini listeleyebilir ve etkileyici satışlar elde edebilirsin.

Web Sitesi Temaları

Figma, Canva, Sketch veya Adobe Photoshop’a aşina olanlar için Etsy’de dijital ürün kategorisinde binlerce para kazanmak mümkün. Çünkü web sitesi şablonları ve temaları Etsy’de dijital ürün kategorisinde popüler olan ürünlerdir.

Fatura Şablonu

Kişiselleştirilebilir fatura şablonları 290.000 satış ile Etsy’de dijital ürün kategorisinde kazandıracak ürünler arasındadır. Sen de e-ticaret ile ilgili içerikleri daha fazla içerik görmek için PrinWork içeriklerimizi takip et! Kazanan sen ol!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir