E-Commerce, Uncategorized @tr

Fiziksel Mağaza Açmadan İnternetten Satış Yapmak

Fiziksel Mağaza Açmadan İnternetten Satış Yapmak

Geleneksel ticaret dijital çağın yükselmesi ile internetten satış yapmaya evirilmeye  başlamıştır. Fiziksel bir mağaza açmadan, sadece internet üzerinden ürün/hizmet satışı yapma veya fiziksel mağazaların yanında internetten satış yapma fikri günümüz girişimcilerinin dikkatini çeken cazip bir seçenektir. İnternetten satışın bu denli çok fazla talep edilmesinin nedeni şüphesiz ki sağladığı avantajlardır. Öncelikle internetten satış düşük maliyetle iş yapma olanağı sunar. Çünkü geleneksel mağaza açmak yüksek kira ve işletme maliyetlerini beraberinde getirmektedir. Ayrıca, internetten satış yapmak coğrafi sınırları ortadan kaldırarak geniş bir müşteri kitlesine erişim sağlamaktadır. Tüm bu avantajların yanında esnek çalışma saatleri de e-ticaretin en büyük avantajıdır. Fiziksel bir mağaza açılış kapanış saatleri gibi sınırlamalar ile hizmet verirken, internetten satış yapmak 7/24 satış yapma fırsatı verir.
İnternetten satış, sağladığı avantajlar ve kolaylıkların yanında bazı zorluklar da içerir. Rekabetin fazla olması, online pazarda her daim ilgi çekici olmak internetten satışın en büyük zorluklarından biridir. Bunların yanında internetten satış her ne kadar esnek bir yapıya sahip olsa da bazı yasal ve vergi yükümlülükleri de gerektirir.
Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki fiziksel mağaza açmadan internetten satış yapmak, günümüzün dinamik iş ortamında başarıya giden yolda önemli bir adım olabilir. Doğru planlama, etkili pazarlama ve yasal uyumluluk gözetildiğinde, bu yöntem işletmeler için büyük fırsatlar sunabilir.
Bu yazı da seni için şirket açmadan satış yapmak, fiziksel mağaza açmadan internetten satış yapmak, şirket açmadan satış yapmanın yasal olup olmadığı hakkında bilgiler vereceğiz. Hazırsan başlayalım!

Şirket Açmadan Satış Yapmak Yasal mı?

halloweenearings halloweensweatshirt 1
“Şirket açmadan satış yapabilir miyim?” bu soru internetten satış yapmak isteyen birçok yeni girişimcinin aklına gelmektedir. Bu konuda net olarak şunu diyebiliriz ki Türkiye Cumhuriyeti içerisinde herhangi bir sektörde satılan her mal veya hizmetin karşılığında işletmelerin fatura kesme ve vergi ödeme zorunluluğu vardır. Sen de ister fiziksel mağaza aç ister de internetten satış yap satışlarına başlamadan önce devlete vergi ödeyebilmen için şirket kurmalısın. Fakat ticaret ve e-ticareti yaygınlaştırmak adına devlet bazı durumlarda muafiyet ve kolaylıklar sunabiliyor.  Sen de bazı koşul ve gereksinimleri karşıladığında şirket kurmadan hatta bazı durumlarda vergi muafiyeti ve indiriminden bile yararlanabilirsin. Vergi mükellefi yada vergi muafiyeti belgelerini resmi olarak temin ettiğin koşullarda şirket sahibi olmadan internetten satış yapabilirsin. Şimdi beraber bakalım şirket kurma zorunluluğu olmadan nasıl e-ticaret yapılabilir.
30 Nisan 2021 tarihinde yayımlanan 314 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile Esnaf Muafiyet Belge’si alanlar şirket kurmadan internetten satış yapma olanağına sahip oldular. Sen de aşağıdaki koşulları sağlayarak bu Esnaf Muafiyet Belge’ni hemen alabilir ve internetten satışına başlayabilirsin.

  • İkincil ürün sitelerinde ikincil ürün satışı, el emeği ve seri üretim olmadan evde üretilen ürünler için internetten satış yapmak istiyorsan vergi muafiyetine hak kazanabilirsin.
  • Bu koşulların yanında evde üretilen ürün satışının vergiden muaf olması için seri üretim makineleri ile üretilmemesi, işçi ve iş yeri olmaması, gerçek usulde vergi mükellefi olmamak, şehir ve kasaba pazarlarda ürün satışının olmaması gerekir.

Bunların yanı sıra vergiden muaf olmak için online pazar yeri, sosyal medya, e-ticaret sitesi üzerinden internetten satış yapman ve kazancının belli bir sınırın altında olması gerekir. Yani sadece internetten satış vergi muafiyeti için yeterli bir neden değildir, gelirinin belli bir sınırın altında olması istenir. Bu sınır ise internetten satış yaparken kazanılan gelirin asgari ücretin 12 aylık karşılığının altında olmasıdır. Eğer internetten satış yaparken elde ettiğin gelir bu sınırın üstünde kalırsa Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından basit usule tabi mükellef olmak için şirket açman talep edilir.
Peki Esnaf Muafiyet Belgesi’nden kimler yararlanabilir?

  • Motorlu araç kullanmamak şartı ile gezici perakendeciler
  • İş yeri açmadan kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi ve hamallar gibi küçük sanat erbapları
  • Nehir, göl, denizler ve su geçitlerinde makinesiz veya motorsuz nakil vasıtaları işletenler
  • Çini ve çömlek yapımı, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği gibi kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanlar.
  • Her türlü hurda maddeyi toplayarak veya satın alarak bu malların ticaretini yapanlara veya tekrar işleyenlere satanlar,
  • Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, dışarıdan işçi almamak şartıyla evlerde imal edilen ürünleri satanlar,
  • Ziraat işlerinde kullanmak üzere hayvan, hayvan arabası, traktör veya motor gibi vasıtalar ya da sandallar ile daimi olmamak kaydı ile nakliyecilik yapanlar,
  • Elektrik Piyasası Kanunu’na göre, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak elektrik üreten bireyler veya işletmeler, sahip oldukları veya kiraladıkları konutların çatı ve cephelerinde en fazla 10 kW’lık bir üretim kapasitesine sahip olan tesislerini kuran ve bu tesislerden elde ettikleri fazla elektrik enerjisini tedarik şirketine satanlar.

 

Şirket Kurmadan Nereden Satış Yapılır?

halloweenearings halloweensweatshirt 2
Şirket açma zorunluluğu olmadan belirli koşullar sağlandığında vergi muafiyeti sağlandığını gördük. Peki şirket kurmadan internetten satış veya reelde satış nerelerde yapılır? Şirket kurmana gerek kalmadan senden şirket hesabı istemeyen aşağıdaki pazar yerleri ile internetten satış yapabilirsin.
Etsy: Şirket kurulumu yapmadan senden şirket bilgisi istemeyen Etsy’de hızlıca bireysel hesap açabilirsin. Ardından el emeği, benzersiz, kişileştirilebilir ürünlerini Etys’de dünya çapında satabilirsin.
Amazon: Dünya’nın her yerinde kolaylıkla satış yapabileceğin Amazon’da şirket kurmana gerek kalmadan bireysel hesap açabilirsin. Bunun yanında Amazon’un bir diğer kolu olan Amazon Handmade el emeği, özelleştirilebilir ürünlerin internetten satışını yaparak daha çok müşteri kitlesine ulaşabilirsin.
Sosyal Medya: Esnaf muafiyet belgesi aldıktan sonra e-ticaret yapıp internetten satış yapabileceğin bir diğer yer ise sosyal medya kanallarıdır. Burada ürünlerine özel içerik oluşturarak potansiyel müşteri kazanabilirsin.
İyzilink: Vergiden muaf bir gezici satıcı olduğunu varsayalım. Link ile ödeme yapmak istiyorsan İyzilink ile belirli komisyon ücretleri ile internetten satış yapabilirsin.

Dükkan Açmadan İnternetten Satış

halloweenearings halloweensweatshirt 1 1
Eski dönemde ticaret yapmak isteyen satıcıların ürün ve hedef kitlesi analizi yaptıktan sonra ilk adımı genellikle dükkan açmak oluyordu. Şimdi ise e-ticaretin gelişmesi ve alışverişin sanala dökülmesi ile dükkan açmadan internetten satış kolaylıkla yapılabilmektedir. Böylece e-ticaret yapmak isteyen satıcılar dükkan açma, çalışan maliyetini karşılamak zorunda kalmadan az sermaye ile internetten satışa başlayabilirler.
Sen de en az sermaye ve risk ile dükkan açmadan biran önce şirketini kurabilir ve e-ticaretine başlayabilirsin. E-ticaretini stoklu yönetmek istiyorsan sadece depo tutarak stok yönetimi ve tedariğin burada yönetebilirsin. Veya PrinWork sistemindeki üreticilerden ürün tedariğinde bulunarak dropshipping yapabilir ve depo maliyetlerini de sıfıra indirebilirsin. PrinWork sistemindeki ücretsiz numune hizmeti ile e-ticaretini yapacağın ürünleri önceden görme imkânı da yakalayabilirsin. Bunun yanında ürün merkezi Türkiye olacağı için Avrupa’ya yapacağın e-ihracat paketlerinde uygun gönderim maliyetleri ile yüksek kazançlar elde edebilirsin.

ŞİMDİ KAYIT OL!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir