Uncategorized

Information about Etsy Tax Penalties

Vergi Cezalari Hk. En
Satış yapanlar ya da satışa yeni başlayacak olanların belki de en çok merak ettikleri konu Etsy vergi cezaları hakkında bilgiler oluyor. Etsy, benzersiz el yapımı ürünler, vintage koleksiyonlar ve yaratıcı tasarımların buluştuğu Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde popülerliğini artıran bir e-ticaret platformudur. Handmadehunt verilerine göre de Türkiye, Dünya’da 7. sırada yer alarak en çok mağaza açan ülkeler konumunda yer ediyor. Mağaza açmak, bireysel satıcılar ve küçük işletmeler için oldukça kolay olduğundan tercih edilme oranını da çok fazla artırmıştır. Vergi düzenlemeleri, fatura işlemleri ve olası vergi cezaları gibi konular, satıcılar için önemli bir meseledir. Etsy’de başarılı bir şekilde satış yaparken vergi yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz ve vergi cezalarıyla karşılaşmamanız son derece önemlidir. Bu içerikte, Etsy’deki vergi cezaları, komisyonlar ve resmi işlemlerle ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. 2 2

Etsy Vergi Cezaları 

Farklı ülkelere yapılan satışlarda gümrük vergisi, KDV ve gelir vergisi gibi faktörler hesaba katılır. Etsy’de mağaza açmak ücretsiz. Ancak listeleme ve komisyon ücretleri elbette bulunuyor.  Konu vergiye geldiğinde ise oranlar ve komisyonlar belirlenirken farklı kriterler vardır. Etsy, Türkiye’deki satıcılar aracılığıyla gelir elde ettiği için adınıza vergi mükellefi olur ve sizden alınan komisyonlarla vergi ödemelerini gerçekleştirecektir. Aslında bireysel satıcıların mağaza açmak için şirkete sahip olmadan bu kadar kolay ve ücretsiz şekilde mağaza açabilmesinin önemli sebeplerinden biridir. Etsy komisyonlarında kendi vergisi ve KDV’ye yer verdiği için birçok satıcı vergiden muaf olduğu yanılgısına sahip. Oysaki kazançlarınız için gelir vergisi ve tüm satışlarda belli vergileri ödemek zorunlu.
  • Vergi mükellefi olmayan satıcılar için Etsy, komisyon oranlarına %18 KDV ekleyerek fatura keser.
  • Etsy aldığı komisyonlarda kendi gelir vergisini öder, size ait olan vergilerin ödemesini yapmak ise sizin sorumluluğunuzdadır.
  • Etsy, vergi mükellefi olan satıcılarda ise aldığı komisyonlarda KDV ve ve gümrük vergisine yer vermez.
  • Farklı ülkelerde yapılan satışlarda ve yerel satışlarda, gümrük vergisi, KDV ve gelir vergisi gibi çeşitli faktörler hesaba katılır.
3 2

Etsy için Esnaf Muafiyet Belgesi Gerekli mi? 

Düşünüldüğünün aksine Etsy’de satış yapmak için esnaf muafiyet belgesi almak gerekli değildir. Ancak tabii ki esnaf muafiyet belgesi alarak da satışlarınızı yapabilirsiniz.  Esnaf muafiyet belgesi almanın koşulları bulunur. Bunlardan en önemlileri: 1. Ürünlerin el yapımı olması gerekir. Ürünlerin seri üretim yapılan bir makinede üretilmemesi gerekir. 3D yazıcı, baskı makinesinden çıkan herhangi bir ürün de dahil olmak üzere bunların satışının gerçekleştirenler esnaf muafiyetinden yararlanamayabilir. 2. El yapımı ürünlerin internette satılıyor olması gerekir. 

Esnaf Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır? 

Esnaf muafiyet belgesini edinmek için öncelikle esnaf muafiyeti şartlarını sağladığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Ardından, ikamet ettiğiniz bölgeye ait vergi dairesine giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sürecinde vergi dairesi tarafından istenebilecek belgeler ve prosedürler hakkında size bilgi verilecektir. Esnaf muafiyeti belgesi genellikle 3 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Belgenin geçerlilik süresi sonunda, yeni bir belge almak için vergi dairesiyle tekrar iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca, esnaf muafiyetini sonlandırmak istemeniz durumunda yine vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir. Esnaf muafiyet belgesine ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Herhangi bir ücret talep edilmesi durumunda vergi dairesi tarafından ödenmesi gereken ücretlerle ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Detaylı bilgileri almak ve doğru süreçleri takip etmek için yerel vergi dairesiyle iletişime geçmeniz önemlidir.   1 3

Esnaf Muafiyet Belgesinin Avantajları 

Kanunlar gereğince, güncel asgari ücret tutarının 12 katından daha az kazanç elde eden kişiler, esnaf muafiyet belgesi alarak vergi yükünden ve fatura kesme sorumluluğundan kurtulabilirler. Ancak, yıl sonunda satış gelirleri belirtilen sınırdan yüksekse, devlet şirket açmanızı ve vergi mükellefi olmanızı isteyebilir. Bu durumda, kolay açılıp kapatılabilen bir şahıs şirketi kurabilir veya anonim veya limited şirket gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Etsy’de Vergi Cezaları Satışlarınıza Engel Olmasın

Etsy’de vergi cezalarından korkmadan satış yapmak için bazı önlemler alabilir ve doğru adımları atabilirsiniz. İlk olarak, vergi yükümlülüklerinizi tam olarak anlamak ve yerine getirmek için vergi danışmanlarından veya yerel vergi otoritelerinden destek almanız önemlidir. Vergi konularında bilinçli olmak, doğru beyanlarda bulunmak ve gerekli vergi ödemelerini zamanında yapmak, cezalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, Etsy’nin vergi uygulamalarını ve komisyonlarını dikkatlice incelemek ve anlamak önemlidir. E-ihracat ve Etsy yolculuğunuzda detayları öğrenmek için PrinWork’ü takipte kalmaya devam edin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *