Uncategorized

What is Etsy Product Listing?

13

Etsy diğer platformlardan farklı olarak el yapımı, vintage ürün satışının yapıldığı bir e-ticaret platformudur. Burada zanaatkarlar kendi tasarladıkları ürünleri sergileyerek kazanç elde edebilir. Sanatçılar, tasarımcılar ve hobi ustaları; ev yapımı takılar, el işleri, giysiler ve dekoratif ürünler gibi özgün parçalarını burada sergilerler. Etsy’de her ürün, yaratıcılığın ve kişiselliğin bir ifadesini temsil eder. Böylelikle Etsy, alıcıları ve satıcıları bir araya getirerek bir topluluk hissi oluşturur.

21 1

Etsy Ürün Listeleme

Etsy ürün listeleme sandığınız kadar kolay işlem değildir. Burada yapacağın her adım mağazanın trafiğini doğrudan artırıp, satışlarını katlayabileceğin avantajlar ve tüyolar barındırır. Şimdi gelelim Etsy ürün listeleme yaparken neye dikkat etmelisin? Neler yapmalısın?

1. Adım: Etsy Hesabı Oluşturun

Etsy ürün listeleme başlamadan önce öncelikle Etsy hesabını oluşturmalısın. Etsy hesabını oluşturmadan önce Etsy Mağaza Açma blog yazımızı okuyarak dikkat etmen gereken noktaları öğrenebilir ve doğru bir rehber eşliğinde hesabını açabilirsin.

2. Adım: Ürün Kategorisini Belirleyin

Etsy ürün kategori seçimin potansiyel müşterilerinin ürünlerini kolayca bulmanızı sağlar. Bundan dolayı ürününü doğru bir şekilde alt kategoriler dahil olmak üzere Etsy’de bulunan kategorilerden en uygun olanına eklemesin. Etsy ürün listeleme yaparken bu bölümde doğru ürün kategorisini seçtiğine emin olmalısın.

3. Adım: Ürün Fotoğraf Ekleme

23 1

Ürünlerinin kategorisini seçtikten sonra sıra geldi ürün fotoğraflarını yüklemeye. Etsy fotoğraf boyutu konusunda satıcılara 2000 piksel boyutunda ve 72 PPI çözünürlükte fotoğraflar yüklemelerini önerir. Ayrıca fotoğrafların 1 MB boyutundan yüksek olmaması da önemli bir etkendir. Çünkü yüksek boyutlu fotoğraflar yüklenmeleri uzun sürdüğü için olumsuz geri dönütlere de neden olurlar. Bunun yanında mağazanın trafiğini olumlu etkileyecek fotoğraf çekme önerilerimizden de yararlanabilirsin.

  • -Fotoğrafların ürününü en iyi şekilde yansıttığından emin olduğun açıları yükle.
  • -Etys’de görsellik çok önemli ürünlerini uygun konsepte çek. Örneğin ürünün keten banyo havlu ise ürününü banyo içerisinde veya bir model eşliğinde çekmen rakiplerin arasında dikkat çekiciliğini artıracaktır.
  • – Fotoğraflar üzerinde çok fazla ışık renk düzenlemesi yapmamaya dikkat et. Çünkü bu yanıltıcı düşüncelere neden olabilir.

Unutmamalısın Etsy kullanıcıları estetiğe ve tarza önem veren insanlar bundan dolayı ürününü fotoğraflarda en estetik şekilde yansıttığından emin ol!

WhatsApp Image 2023 05 30 at 10.31.01

4. Adım: Başlık ve Ürün Açıklaması

Etsy ürün listeleme denilince akla gelen ilk konu şüphesiz ki ürün başlığı ve açıklamasıdır.  Öncelikle ürün başlığın dikkat çekici, özgün ve açıklayıcı tutmaya özen göstermelisin. Bundan dolayı anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanarak başlık oluşturmalısın.
Etsy ürün açıklaması kısmı ise hem mağazaya gelen müşteriyi satışa çekmek hem de potansiyel müşterilerini yakalamak için kullanman gereken bir özelliktir. Etsy’de ürünlerini kısa ve öz bir şekilde anlatmalısın. Açıklamaların alıcıların aklındaki muhtemel sorulara yanıtlar içermeli ve ürünlerini en doğru bir şekilde yansıtmalı. Bunun yanında mağaza hikâyenizde ve diğer ürünlerinizde kullandığınız dil ile tutarlı bir üslupta olmalıdır. Mağazaya gelen müşteriyi satışa çekmek ve başka sayfaya gitmesine engel olmak için açıklama yazarken mağazaya ait ilgili linkler çapraz satış ürün önerilerinde bulunmalısın. Örneğin el işi toka ürününün açıklamasına benzer tarzda mağazana ait olan el yapımı küpe ürününün linkini eklemelisin.

22 1

5. Adım: Ürün Etiketleri

Etsy ürün listeleme yaparken kullandığın ürün etiketleri, ürünlerinin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. İlgili anahtar kelimeleri içeren etiketler eklemek, arama sonuçlarında ürünün daha sık görünmesini sağlar. Etsy, ürün listeleme sırasında sana 13 âdete kadar etiket kullanma imkanı sunar. Bu etiketleri, ürünün ile ilgili olan kelimeleri seçerek dikkatlice seçmelisin. Çünkü farklı varyasyonlar ve alternatif ifadeler kullanarak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsin.

6. Adım: Ürün Fiyat Belirleme

Ürünlerinin fiyatını belirlerken, üretim maliyetleri, nakliye maliyetleri, Etsy komisyonu ve benzeri faktörleri göz önünde bulundurmalısın. Ayrıca, ürününüzün benzerleri için ne kadar fiyat talep edildiğini de araştırmalı ve rekabetçi bir fiyat politikası izlemelisin.

24 1

7. Adım: Kargo Profilini Girmelisin

Etsy ürün listeleme ilk olarak kargo süreçlerini girmelisin. Şunu unutmamalısın lojistik partnerinin başarısı satışlarını doğrudan etkileyen bir faktördür. Sağladığı birçok avantaj ve Etsy’de tanınan ilk Türk Teknoloji şirketi olduğundan dolayı ShipEntegra’yı teslimatlarında kullanabilirsin. Üstelik Türkiye’den göndereceğin gönderiler için ShipEntegra ile Etsy mağazanı kolayca entegre edebilir ve siparişlerini tek bir panel üzerinden izleyebilirsin. Bunun yanında  her ürün için ayrı kargo profili ve şartları oluşturabilir veya “Shipping Carrier” kısmından ShipEntegra’yı seçerek her bir ürün için ayrı kargo profili oluşturmak yerine genel bir kargo profili oluşturabilirsin.

8. Adım: Ödeme Yönteminizi Belirleyin

Etsy, müşterilerinin kredi kartı, PayPal, Apple Pay, Google Wallet gibi farklı ödeme seçeneklerini kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanır. Sen de ödeme alacağın yöntemi bu aşamada belirtmelisin.

20 2

 

Etsy ürün listeleme işlemini izlediğin tüm adımlar başarı ile tamamladın. Artık ürünlerini müşterilerine başarılı bir şekilde sunabilir ve dünya genelinde satışlarına başlayabilirsin. 

Unutma Etsy başarılı ürün listeleme stratejisi ürünlerinin doğru bir şekilde hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Doğru anahtar kelimeler, yüksek kaliteli fotoğraflar, doğru kategorilendirme ve fiyatlandırma ile Etsy’de bulunan potansiyel müşterilerini bir mıknatıs gibi çekebilirsin.

Satışlarını artıracak e-ticaret tüyoları ve daha fazla bilgi için blog yazılarımızı takip et!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *